O NÁS

 

Vše začalo v létě roku 2003, kdy jsme se rozhodli pořídit si psího kamaráda.

Naše počáteční představa byla velký chlupatý pes, a tak jsme podstoupili velké studium encyklopedií, abychom zjistili, které plemeno by nám vyhovovalo, když jednoho dne přišel Jára s inzerátem na flat coated retrievera. Hned jsme zjišťovali co je to za plemeno, jaké má povahové vlastnosti a jaké nároky to bude klást na nás. No zkrátka, než jsme to vše promysleli, byla štěňátka pryč a my celí natěšení na štěně, teď byli smutní a zklamaní. Dostali jsme příslib štěněte z dalšího vrhu, ale víte jak to je. Když se jednou rozhodnete, tak jakékoliv čekání je příliš dlouhé.

Začali jsem tedy znovu pátrat, tentokrát už cíleně, kde bychom nějakého toho flatíka sehnali. Bylo to dost obtížné, protože jako naschvál nebyla žádná štěňátka k mání. To by se jeden uzoufal. Až jednoho dne v náhodně koupených novinách spočinulo naše oko na inzerátu o prodeji flatíků. Ihned jsme vytáčeli číslo s nadějí, že nevoláme pozdě a… naše touha se splnila.


ALDINKA

Pro naší Aldinku jsme si jeli do Soběslavi a odváželi ji jako velmi cenný poklad. Holka jako by věděla, že je naší vysněnou fenečkou, a tak se podle toho také od počátku chovala. Dnes je z ní úžasně pracovitá fenka s chováním pravé anglické lady.

Neuplynuly ani dva měsíce a k Aldince nám přibyla kočička Oskar. Bylo to sotva odkojené, ztracené koťátko, které zoufale hledalo domov. Při jedné procházce se k nám připojilo, odcupitalo s námi domů a už zde zůstalo.


OSKAR

S Aldinkou se velmi rychle spřátelily, hrály si a vymýšlely mraky lumpáren. Jenže jak to u koček bývá, trávila poměrně dost času na lovu myší a Aldince bývalo samotné na zahradě smutno a nám přišlo na mysl pořídit jí rovnocenného partnera, se kterým se po dobu naší nepřítomnosti nebude nudit. A tak přišel na řadu Ašar.


ASCHAR

Pro Ašara jsme tentokrát jeli do Nového Města nad Metují. Výběr nebyl moc jednoduchý. Pejsků hodně a jeden jako druhý – velká chlupatá koule. Jak si vybrat? (Podotýkám, že o chovu jsme tehdy ještě neměli moc velké ponětí, takže řešení rodových linií, fyzických dispozic a jiných věcí pro nás neměli velkou důležitost. Důležité bylo, aby štěňátko bylo zdravé, veselé a hravé.) Vybrali jsme tři favority ale jak dál? „A co to zkusit podle jména?“ navrhli chovatelé. Proč ne, vždyť nějak si toho svého miláčka vybrat musíme. Tak začaly padat jména a my je zkoušeli vyslovovat v různých obměnách. Vyhrál to Ašar (což je arabsky blonďák). Slovo dalo slovo a malé chlupaté Ašarátko jsme si vezli domů. Co mu asi řekne Aldinka? No jéje, to bylo radosti!!! Díky Aldince neměl Ašar vůbec žádné trauma ze změny prostředí a hned první noc spal na zádech jako správný mazák, který ví, že je tu někdo, kdo ho ohlídá.

No a aby bylo skóre psi – kočky vyrovnané, přibyl k nám zrzavý kocourek Zrzek.


ZRZEK

Od této chvíle byl u nás doma celkem slušný zvěřinec, který spolu vychází moc dobře. Bylo to – a stále je moc fajn mít takovou vítací a mazlivou smečku.

A tak zákonitě muselo přijít to, co následovalo. Vždyť přece když máme pejsky s papírama, mohli bychom je uchovnit – to přece není nic náročného a pro nás obyčejné lidi nedosažitelného. Chce to jen udělat zkoušky ověření vloh retrievera a dvě dobře absolvované výstavy. Naskočili jsme do kolotoče loveckých výcviků, výstav a získávání zkušeností v kynologii jako takové. Můžu říci, že na této cestě jsme potkali mnoho dobrých lidí, kteří nám dost pomohli (a někteří pomáhají dodnes) – nebývá to vždy pravidlem. Počáteční špatná zkušenost dokáže člověka odradit.


Brno 2008

Výsledky na sebe nenechali dlouho čekat a my tomu všemu začali propadat víc a víc.

Přišel první vrh štěňátek a s ním i registrace chovatelské stanice. Chvíli jsme řešili zda ji pojmenujeme cizojazyčně nebo ryze česky. Výsledek – jsme v Čechách, tak česky! Vymýšleli jsme jednotlivé názvy, studovali www stránky FCI, abychom se vyvarovali již existujícího názvu – a vyplatilo se. Hned napoprvé nám schválili a potvrdili název

Č E R N Á    S L U N Í Č K A

V tomto okamžiku jsme se zařadili mezi chovatele a snažíme se držet dobrou pověst nejen sami sobě, ale také našemu plemeni flat coated retriever.

 

V průběhu dalších let jsme naši smečku rozšířili o dvě fenky z našich odchovů. Jsou to Amy a Betty. A pro vyrovnanost skóre psi – kočky, také další dvě kočičky.

    
AMY                                                                         BETTY

            
ČEŘÍ                                                                         BĚLKA

Posledním členem, který doplnil naši početnou rodinku je voříšek Tuláček Ben.


BEN